Fristående villa till salu i Benahavis

Property ID: R5389036

€7,900,000 - €7,900,000

9,801 €/m2

806
-
806
6
-
6
beds
6
-
6
baths
250
terrace
3082
-
3082
plot

Ny utveckling: Priser från 7,900,000 € 7,900,000 €. [Sängar: 6 - 6] [bad: 6.5 - 6.5] [byggd yta: 806.00 m2 - 806.00 m2]

Projektet är en del av en privat kollektion belägen i det prestigefyllda slutna bostadsområdet La Reserva de Alcuzcuz i Benahavís — en avskild naturlig enklav mellan skog och hav, bara några minuter från Marbella och Puerto Banús.

Denna villa är omgiven av grönska och mjukt orienterad mot sydväst, med en planlösning som följer terrängens naturliga lutning och elegant öppnar sig mot landskapet. Fördelad på tre plan på en tomt om 3 082 m² är bostaden utformad för att maximera integritet, ljus och kopplingen till sin naturliga omgivning.

På huvudplanet sträcker sig ett rymligt open-plan vardagsrum, matsal och kök sömlöst ut mot terrasser, trädgårdar och en privat swimmingpool med grunt vattenområde. De primära bostadsutrymmena kompletteras av ett servicekök, gästtoalett och två en-suite sovrum, noggrant placerade för att balansera öppenhet och integritet. Stora glasöppningar låter naturligt ljus flöda genom interiören samtidigt som de ramar in panoramautsikten över havet och det omgivande landskapet.

På övervåningen njuter huvudsviten av höga utsikter och direkt förbindelse med de omgivande terrasserna, tillsammans med två ytterligare en-suite sovrum utformade med samma känsla av lugn och diskretion. Arkitekturen bibehåller visuell kontinuitet mellan inomhus- och utomhusutrymmen och förstärker villans stillsamma atmosfär.

Det nedre planet integrerar diskret garaget, tvättstuga, förråd och tekniska utrymmen, bevarar renheten hos de arkitektoniska linjerna och stödjer vardagslivet med full funktionalitet. En privat hiss förbinder alla plan sömlöst genom hela bostaden.