Fristående villa till salu i La Cala Golf

Property ID: R5380024

€1,995,000 - €1,995,000

4,254 €/m2

469
-
469
4
-
4
beds
3
-
3
baths
0
terrace
1216
-
1216
plot

Ny utveckling: Priser från 1,995,000 € 1,995,000 €. [Sängar: 4 - 4] [bad: 3.5 - 3.5] [byggd yta: 469.00 m2 - 469.00 m2]

Villan vecklar ut sig över två etager som varsamt anpassar sig till den naturliga topografin och skapar en känsla av lätthet, balans och harmoni. Det huvudsakliga vardagsrummet öppnar sig helt mot utsidan genom vidsträckta glasytor, vilket sömlöst förenar inomhusutrymmena med generösa terrasser och en slående fribärande infinitypool, som är tänkt som hemmets definierande egenskap.

Denna villa ligger på en 1 216 m² stor tomt och har en golvyta på 469 m² fördelat på två våningar, bestående av 4 sovrum, 3 badrum och en separat toalett.

Designen kombinerar rena linjer och rena geometrier med noggrant utvalda naturmaterial, såsom sten, trä och en raffinerad palett av neutrala toner som ger värme och subtil sofistikering. Pergolor med synliga bjälkar tolkar om medelhavstraditionen genom en modern lins och skapar utomhusutrymmen utformade för att avnjutas under hela året.

På den nedre nivån integreras mer privata utrymmen med trädgården genom stora fönster, vilket förstärker kontinuiteten mellan ute och inne samtidigt som kopplingen till naturen framhävs.

Den arkitektoniska kompositionen, definierad av balanserade volymer, fribärande plan och samspelet mellan ljus och skugga, ger både karaktär och dynamik till fasaden, medan den fribärande infinitypoolen blir ett skulpturalt element som ramar in utsikten och definierar villans identitet.