Lägenhet till salu i La Duquesa

Property ID: R5372947

€280,000

2,500 €/m2

112
2
beds
2
baths
80
terrace
0
plot

DUPLEX-TAKVÅNING MED RYMLIGA TERRASSER OCH HAVSUTSIKT INTI GOLFBANEN I LA DUQUESA

Upptäck denna rymliga duplex-takvåning belägen i ett lugnt bostadsområde i La Duquesa, omgivet av golfbanor och bara några minuter från marinan och lokala stränder. En fastighet med enorm potential, perfekt både som permanent bostad och för att njuta av längre vistelser på Costa del Sol.

Fastigheten har 2 sovrum och 2 badrum fördelade över en bebyggd yta på 112 m², med särskilt imponerande terrasser på totalt cirka 80 m² och som erbjuder trevlig utsikt över havet och den gemensamma poolen. Tack vare sin öst-sydostliga orientering åtnjuter fastigheten rikligt med naturligt ljus under stora delar av dagen.

Vardagsrummet/matsalen ansluter direkt till terrasserna, vilket skapar ett perfekt utrymme för att koppla av, njuta av medelhavsklimatet eller vara värd för utomhussammankomster. Köket är separat och funktionellt och erbjuder många möjligheter till uppdatering och personlig inredning. Dessutom har fastigheten marmorgolv, en tvättstuga och förberedd luftkonditionering.

En av höjdpunkterna i detta hem är dess rymliga privata solterrass, som också inkluderar ett praktiskt förråd. Fastigheten säljs med valfri möblering och är en del av ett mycket lugnt gated community med gemensamma trädgårdar, en året runt-öppen pool och en barnpool.

Läget är utmärkt för dem som söker lugn och ro utan att offra närheten till bekvämligheter och fritidsaktiviteter. Beläget intill golfbanan och mycket nära Monte Duquesa, är det bara 5 minuters bilresa från La Duquesa Marina och stränderna i Sabinillas, där du kan njuta av restauranger, strandbarer, stormarknader och alla typer av tjänster. Sotogrande ligger cirka 15 minuter bort, Esteponas centrum cirka 20 minuter och Gibraltar cirka 30 minuter, med enkel tillgång även till Marbella och de viktigaste flygplatserna i området.

Funktioner

Climate control

  • Pre Installed A / C

Condition

  • Perfekt