Takvåning till salu i Calahonda

Property ID: R5348818

€1,595,000

11,815 €/m2


135
3
beds
2
baths
55
terrace
0
plot

Första raden vid stranden!!!
Njut av denna takvåning i Sitio de Calahonda, totalrenoverad med modern design och panoramautsikt över Medelhavet – och på klara dagar till och med över den afrikanska kusten. Denna fastighet förenar avskildhet, lugn och ljus hela dagen, vilket gör den till ett unikt hem på Costa del Sol.
Det moderna köket är funktionellt och elegant, med direkt tillgång till terrassen, perfekt för att börja dagen med naturligt solljus eller för att njuta av oförglömliga solnedgångar.
Totalrenoveringen omfattar:
- Byte av alla vattenledningar och elinstallationer
- Byte och installation av nya fönster och dörrar
- Komplett byte av badrummen samt installation av golvvärme
- Byte av terrassgolven
- Byte av köket
- Installation av automatiskt solskydd på huvudterrassen
- Installation av luftkonditionering (kyla och värme)
Lägenheten har en privat garageplats med direkt tillgång till hissen till lägenhetsdörren samt ett praktiskt förråd intill parkeringsplatsen.

Det välskötta bostadskomplexet erbjuder:
Två saltvattenpooler inbäddade i en generöst anlagd tropisk trädgård. Den stora poolen, direkt vid stranden, och poolbaren är öppna varje år från 1 maj till 30 september. När väderförhållandena är perfekta kan öppettiderna variera från april till oktober/november. Livräddningstjänst under öppettiderna. Poolbaren är den perfekta platsen för att träffa gäster, vänner eller grannar, eller helt enkelt för att njuta av sallader, snacks och drycker. Den mindre poolen är öppen året runt. Det finns direkt tillgång till den träbelagda strandpromenaden för långa promenader direkt vid havet. Kontoret ansvarar för ägarnas dagliga behov samt för mottagning av post och paketleveranser. Efter kontorets stängning sköter den privata säkerhetstjänsten säkerheten inom bostadsområdet. Tillträde är endast möjligt med personliga chipkort.

Mat och shopping:
Fiskrestaurangen "Mi Capricho" (50 m), "El Pirata" (500 m) och "Chiringuito La Luna Beach" med solstolar och parasoller. (7 minuters promenad)
En kort promenad bort finns stormarknader, apotek, banker, restauranger och barer. I närheten stannar även bussen till La Cala (5 km), Fuengirola (19 km) och Marbella (14 km).
• Direkt tillgång till AP-7
• 25 minuter till Málagas flygplats
• 15 minuter till Marbella

Perfekt som permanent bostad eller lönsam investering i ett av de mest eftertraktade lägena på Costa del Sol.


Funktioner

Climate control

  • Luftkonditionering
  • Varm A / C
  • Golvvärme badrum

Condition

  • Perfekt
  • Nyligen renoverad
  • Nyligen ombyggt

Features

  • lift
    Hiss
  • dresser-wardrobe
    Inbyggda garderober
  • Privat terrass
  • WiFi
  • home-improvement-12_1
    Tvättstuga
  • Eget badrum
  • Marmorgolv
  • Bar
  • Dubbelglas
  • Dygnsöppen reception
  • Fiber

Furniture

  • Delvis möblerad

Garden

  • Gemensam trädgård

Kitchen

  • Fullt utrustad

Orientation

  • Söder

Parking

  • Parkering under markplan
  • Privat parkering

Pool

  • Gemensam pool
  • Barn pool

Security

  • Gated Complex
  • mobile-phone-blackberry-2
    Porttelefon
  • 24 timmars säkerhet

Setting

  • Beachfront
  • Nära till affärer
  • Nära till havet
  • Front Line Beach Complex

Utilities

  • wall-socket
    Elektricitet

Views

  • Havsutsikt
  • Utsikt strand

Beläget i

Prisvärdhet

Beräkna dina månatliga bolånebetalningar

Din beräknade månadsbetalning

Bli förkvalificerad

Inköpskostnader

Vår kostnadskalkylator ger en uppskattning av alla kostnader som är involverade i att köpa ett hus i Spanien. Använd dessa siffror endast som en riktlinje: de faktiska siffrorna kommer att variera beroende på fastighetens läge och vilken bank du väljer, bland andra faktorer. Till summan måste du lägga till dina bolånebetalningar och comisión de apertura om din bank debiterar det.

Totala utgifter

Du kanske gillar dessa fastigheter också