Lägenhet till salu i Benalmádena

Property ID: R5050465

€298,000

4,027 €/m2


74
2
beds
2
baths
8
terrace
0
plot

Till salu i Benalmádena, en ljus lägenhet med två sovrum och två badrum belägen i bostadsområdet Sensara. Sensara ligger halvvägs mellan Arroyo de la Miel och Benalmádena Pueblo. Lägenheten har fantastisk utsikt över havet och bergen. Lägenheten vetter mot sydost.

Lägenheten har en yta på 84 m2 och dess planlösning är mycket praktisk och rymlig. Köket öppnar sig mot det rymliga vardagsrummet och badrummen är praktiskt anslutna till sovrummen. Vardagsrummet har utgång till en täckt terrass på 8 m2.

Lägenheten har klinkergolv, luftkonditionering och värme samt gott om inbyggda skåp. Fönstren är tillverkade av termoglas och badrummen har golvvärme. I försäljningspriset ingår även ett rymligt förråd, en täckt parkeringsplats på byggnadens nedre plan och ytterligare en stor parkeringsplats på 22 m2.

Lägenheten säljs möblerad och är väl lämpad för både privat bruk och investering. Sensara passar också utmärkt för långtidsboende. Lägenheten är inflyttningsklar.

Det populära Sensara-området har en fantastisk tropisk trädgård med promenadstigar, ett utomhuspoolområde med havsutsikt, ett utomhusgym, ett litet gym, ett bibliotek, en biograf, ett spelrum, en restaurang, en reception och ett spa. Sensara är också idealiskt för personer med nedsatt rörlighet, och trädgården och den vackra naturen garanterar komfort året runt.

Bussar passerar i närheten och närmaste mataffär ligger cirka 500 meter bort. Malagas flygplats ligger mindre än 15 minuter med bil och det dygnet runt-öppna Vithas-sjukhuset ligger ett par minuters bilresa bort.


Funktioner

Climate control

  • Luftkonditionering

Condition

  • Bra

Features

  • Täckt terrass
  • lift
    Hiss
  • dresser-wardrobe
    Inbyggda garderober
  • bus-2
    Nära transport
  • Satellit TV
  • Gym
  • Bastu
  • board-game
    Spelrum
  • Tennisbana
  • dresser-drawers-5
    Förrråd
  • Eget badrum
  • Bar
  • Dubbelglas
  • Domotik
  • Nära restaurang
  • Fiber

Furniture

  • Delvis möblerad

Garden

  • Gemensam trädgård

Kitchen

  • Fullt utrustad

Orientation

  • Öst
  • Sydöst

Parking

  • Parkering under markplan
  • Täckt parkering

Pool

  • Gemensam pool

Security

  • Gated Complex
  • Elektriska persienner
  • mobile-phone-blackberry-2
    Porttelefon
  • Larmsystem

Setting

  • Frontline Golf
  • Förort
  • Nära till golf
  • shanty-house-village-1
    Nära till stan

Views

  • Havsutsikt
  • Bergsutsikt
  • Golfutsikt
  • Panorama utsikt

Beläget i

Prisvärdhet

Beräkna dina månatliga bolånebetalningar

Din beräknade månadsbetalning

Bli förkvalificerad

Inköpskostnader

Vår kostnadskalkylator ger en uppskattning av alla kostnader som är involverade i att köpa ett hus i Spanien. Använd dessa siffror endast som en riktlinje: de faktiska siffrorna kommer att variera beroende på fastighetens läge och vilken bank du väljer, bland andra faktorer. Till summan måste du lägga till dina bolånebetalningar och comisión de apertura om din bank debiterar det.

Totala utgifter

Du kanske gillar dessa fastigheter också